mserdarkayar@gmail.com
porno seyret - cinsel sohbet hattı

WhatsApp Api’ye İlk Adım – Ders 1 – C#

WhatsApp Api’ye İlk Adım – Ders 1 – C#

Yasal Uyarı

WhatsApp Api kullanımı ve dağıtımının yasak olmasından dolayı bu dersler artık geçersizdir, konu hakkında detaylı bilgi için http://muratserdar.com/whatsapp-apiye-elveda-ders-3-csharp/ makalemi okuyabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda aylardır merak ettiğim ama fırsat bulup araştıramadığım, Türkçe kaynak sıkıntısı olan ve benimde araştırırken çok zorlandığım WhatsApp API’ye giriş yapacağım. Kaynak açısından konuştuğumuzda açıkça söylemek gerekirse mesaj göndermek ultra basit, mesaj alımı çok çok zor oldu benim için.

  • WhatsApp API Nedir?

WhatsApp API, WhatsApp mesajlarınıza telefon/phablet/tabletlerinize bağlı kalmadan ulaşmanızı ve mesaj göndermenizi sağlayan bir sistemdir. Referans (.dll) dosyamızı NuGet’te WhatsApp Api for Net adı altında bulup yükleyebilirsiniz.

  • Nasıl Kullanılır?

WhatsApp API kullanmak için öncelikle “Doğrulanmış*” bir WhatsApp hesabına ihtiyacınız var.

Uygulamayı kullanabilmek için Doğrulanmış WhatsApp’ın; Telefon Numarası, Şifre*, ID* bilmemiz gerekiyor.

Doğrulanmış WhatsApp : Telefon numaranıza mesaj gelmiş ve onay kodu girilmiş hesaptır.

Şifre : Onay kodunun ardından WhatsApp sistemine kayıtlı olduğunuzu belli eden (şu anda algoritmasının ne olduğunu bilmediğim – araştırmalarım devam ediyor – ) şifrelenmiş bir koddur.

ID : Hesabı açarken belirlemiş olduğunuz hesap adı (nickname)’dir.

En fazla sıkıntı “Şifre” kısmında yaşanmaktadır.

  • Şifre Nasıl Elde Edilir?

Şifreyi elde etmek için 2 yolumuz var, burada seçim yapmanız gerekmektedir.

I. Yol : WhatsApp’ı sadece yapmış olduğunuz uygulama da kullanmak. (Şifreyi elde etmek için kullanılan program bulunmaktadır. GitHub’da yayınlanmış bir programdır.)

II. Yol : WhatsApp’ı telefonla birlikte yapmış olduğunuz uygulama da kullanmak. (Şifreyi elde etmek için Android program bulunmaktadır, iOS ve Windows Phone kullanmadığımdan dolayı o kısmını araştırmadım. Bu programı kullanmak için cihazınızın “ROOT”lu olması gerekmektedir.

DipNot : Bu derste kod kısmına girmeyeceğim için programların linklerini vermiyorum, fakat bir sonraki derste bunları anlatacağım.

  •  Kullanımı Basit Mi?

Bunu ben kendi adıma ikiye ayırmak istiyorum, yukarıda da bahsettiğim gibi mesaj gönderimi çok basit, göndereceğiniz numara ve mesajı yazmak ve Gönder butonuna basmak yeterli. (Geliştirmenize bağlı olarak fotoğraf, video, ses seçimi – ben sadece text kısmı ile ilgilendim, zaten bir gecelik serüvenim bulunmaktadır – ) Fakat iş mesaj alımı olduğunda çok fazla sıkıntı yaşayabilirsiniz. (Ben hala sıkıntı yaşamaktayım, kod kısmına bu derste girmememin sebebi de budur)

  • Eksik ya da Hatalı Diyebileceğimiz Bir Yer Var Mı?

Hatalı diyebileceğim iki yer var. Birincisi WhatsApp’ın genel kullanım şart ve koşullarından kaynaklanan bir durum aslında. İkincisi sebebini hala çözemediğim, üzerinde kafa patlatmaya devam ettiğim ama bir adım ilerleyemediğim bir durumdur kendileri.

  1. Uygulamanıza gelen mesajlar ve uygulamanızdan gönderdiğiniz mesajlar WhatsApp’ınızda asla görüntülenememektedir. Aynı şekilde tam tersi de geçerlidir. Ayrıca uygulamayı kullanırken telefonunuzda WhatsApp bağlantısını kesmeniz gerekmektedir, yoksa uygulamadan önce telefona geliyor. 🙂
  2. Gelen mesajlar garip bir şekilde şifrelenmiş gibi geliyor, bir kaç cihaz ile çalışmaya devam ediyorum bazılarında hata düzeliyor fakat bazılarında düzelmiyor.
  • Son Olarak Kullanma Sebebim Nedir?

Bir yakınımın WhatsApp üzerinden sipariş sistemi olan bir restoranı için telefonu devreden çıkarma amaçlı bu işe giriştim. İlk başta tamam dedim, hiç bir sıkıntı yok, gayet kolay fakat gece 3 – sabah 7 arasında yaklaşık olarak 150 defa sorunla* karşılaştım.

Sorunlar : Mesajların hatalı gelmesi, syntax hatası, password hatası.

Bu dersi burada sonlandırıyorum, sabırla yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Burada bahsetmediğim ve sormak istediğiniz bir durum olursa “Yorum” bırakabilir, mserdarkayar@gmail.com mail adresine mail atabilir ya da facebook.com/mserdarkayar sosyal medya hesabımdan mesaj gönderebilirsiniz.

Bir sonraki derste görüşmek üzere, hoşça ve sağlıkla kalın..

Bir sonraki ders WhatsApp Api Password Alımı – Ders 2 için bu linke tıklayabilirsiniz..

Etiketler: C# WhatsApp API, C# WhatsApp API Ders 1, C# WhatsApp Api Hataları, C# WhatsApp Api Kolaylıkları, C# WhatsApp Api Kullanımı, C# WhatsApp Api Mesaj Alma, C# WhatsApp Api Mesaj Gönderme, C# WhatsApp Api Nedir, C# WhatsApp Api Şifre Nasıl Elde Edilir, WhatsApp API

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Notice: Use of undefined constant makale - assumed 'makale' in /home/muratserdar.com/public_html/wp-content/themes/MuratSerdar/single.php on line 30