mserdarkayar@gmail.com
porno seyret - cinsel sohbet hattı

Yeni Başlayacak Olan Bilgisayar Mühendisi Adaylarına

Yeni Başlayacak Olan Bilgisayar Mühendisi Adaylarına

Merhaba arkadaşlar,

Ben Karabük Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği (Uzaktan Eğitim) öğrencisiyim. Bu dönem üniversiteye başlayacak arkadaşlara nacizane kendi fikirlerimi söylemek istiyorum.

Öncelikle belirtmek isterim ki ben bunları kendi yaşadıklarımdan yola çıkarak yazıyorum, eleştirilmeyi severim fakat bu saygı çerçevelerinin dışında olmamalıdır, sonuçta ben benim yazdığım %100 doğrudur demiyorum.

Ben 2005 yılında bu işe tesadüf eseri gönül vermiş birisiyim. Büyüdüğüm yer 5000 nüfuslu bir yerdi, doğal olarak bu konulardan anlayan çok fazla kişi olmadığından dolayı bana rehber olabilecek kimse yoktu. Yıllarca Joomla teması editleyerek bir şeyler yaptığımı zannediyordum ta ki üniversite ile tanışana kadar. Aslında araştırmacıyımdır ama hep Web üzerine araştırmalar yaptığımdan dolayı Programlama Dillerine rastlamamıştım.

2012 yılında Üniversiteye başladığımda Programlama Dilleri 1 dersinde “C” adında bir dil ve “Algoritma” adında bir şey olduğunu öğrendim ve asıl serüvenim o zaman başladı. (Okulun bana öğrettiği tek şey) Öncelikle bu işi yapmak için “Algoritma” kesinlikle gereklidir fakat ben bunun için özel bir çaba sarf ettiğimi söyleyemeyeceğim. Her zaman problemlere (bazen gereğinden uzun çözümler olsa bile) çözüm buldum. Daha sonra C dilini araştırmaya başladım, C dilini araştırırken C#, Java, Python, Visual Basic derken bir sürü dille tanıştım. Açıkça söylemek gerekirse hiç birisinde uzman değilim ama elimden geldiğince araştırmalarımı yapar, sorunlara çözüm bulmaya çalışırım. (İngilizce dökümanlar olmazsa olmazlardır)

Tabi ki her dilin farklılıkları var, dediğim gibi uzman olmadığımdan dolayı bunları size tek tek yazamam ama başlıca farklılıkları syntax. Bir dilde yaptığınız bir şeyi diğer dilde yapmak istediğinizde genelde syntax değişikliği ile bunu başarabilirsiniz (Platform şartları sağlandığı sürece).

Bilgisayar Mühendisliği’nde kendi başıma bela olan diğer şey ise Donanım dersleri, lisede Fizik dersindeki devreleri bile yıllarca anlayamayan ben donanım derslerinin temelinin devreler olmasından dolayı hiç birisini geçemiyorum, umarım sizler sorun yaşamazsınız.

Genelde Sosyal Medya platformlarında karşılaştığımız soru “Yazılıma başlayacağım fakat hangi dille başlamayalıyım?”. Aslında bu tamamen size ve yapacaklarınıza bağlı olan bir şey. Bu soruya benim cevabım “her dile biraz yakınlaşmanız ve sizi en çok hangisi mutlu ediyorsa, hangisinde daha rahat ediyorsanız onu seçmenizdir.”

Bu arada unutmadan çok zorlu bir yola girdiniz çünkü okulunuz bitene kadar size en çok sorulacak üç soru var.

1 – 4 yıllık mı?
2 – Facebook hesabı çalabiliyor musun?
3 – Ya benim bilgisayarıma şöyle şöyle oldu, sen anlar mısın?

Yazılım hayatınızda başarılar dileyerek yazımı burada sonlandırıyorum. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

Etiketler: Bilgisayar Mühendisliği, Tavsiyeler, Yeni Başlayanlar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Notice: Use of undefined constant makale - assumed 'makale' in /home/muratserdar.com/public_html/wp-content/themes/MuratSerdar/single.php on line 30